Ka-Bar BK16

Ka-Bar BK16 do bushcraftu?

Nożyk Becker BK16 to wybór dla osób poszukujących uniwersalnego narzędzia outdoorowego. Jego konstrukcja full tang z jednego kawałka stali Cro-Van klasy 1095 gwarantuje wytrzymałość i trwałość, a matowa, czarna warstwa zabezpieczająca chroni przed odblaskami i korozją. Rękojeść wykonana z wytrzymałego materiału Zytel® (dostarczane w dwóch wersjach kolorystycznych zapewnia pewny chwyt, a jelcowaty kształt i ząbkowanie na podstawie głowni zabezpieczają przed zsunięciem się ręki na ostrze. Końcówka chwytu posiada także otwór na smycz lub linkę, a w komplecie znajduje się także taktyczna pochwa z kieszonką oraz zapasowe okładziny.

Ostrze tego noża pasuje do typowych standardów bushcraft pod względem długości i szerokości. Konstrukcja ostrza jest cienka, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych prac, ale też wystarczająco gruba, by batonować kołki adekwatne do wielkości noża.

Osobiście miałem okazję przetestować Becker BK16 i muszę przyznać, że jestem z niego zadowolony. Jego ostra, gładka krawędź łatwo się ostrzy, a wyważenie i wygodna rękojeść sprawiają, że jest on przyjemny w użytkowaniu. Używam go zarówno do prac obozowych, jak i do wycinania drewna czy cięcia jedzenia, a jego uniwersalność sprawia, że jest on dobry towarzyszem podczas wszelkich wypraw. Pochwa jest solidna, choć może być trochę zbyt duża w stosunku do rozmiarów noża.

Pierwsze wrażenie, jakie miałem widząc ten nóż, było takie, że jest on mniejszy niż w internecie. Brakuje mi w niej trochę masy, co wychodzi przy rąbaniu np. gałęzi.

Czy ten nóż jest wart swojej ceny? Tak, jeśli wiemy czego chcemy i znamy możliwości tego noża. Nie jest to nóż dla początkujących w bushcrafcie, w tej cenie można kupić modele lepiej dostosowane do potrzeb tego typu aktywności.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *